Jak postępować w przypadku użądleń przez pszczoły?
Postępowanie jest uzależnione od wrażliwości użądlonego na jad pszczeli i miejsca ciała, które pszczoła (rownież osa, szerszeń) użądliła.
Usunąć żądło przesuwając nożem, paznokciem wdłuż skóry. Nie chwytamy za żądło, bo wyciśniemy z zbiorniczka jadowego jad do naszego ciała.
Miejsce użądlenia przemyć według możliwości śliną, zimną wodą, mydłem, octem, ,propolisem, roztworem amoniaku, papką z soli, płynnym salmiakiem, sokiem z cebuli, korzenia pietruszki z solą, rabarbaru, liścia babki, ewentualnie posmarować płynnym miodem. Można zrobić okład z lodu.
Dla zmniejszenia skutków działania jadu poleca się domowe sposoby jak, picie mleka, mocnej kawy, kieliszka alkoholu oraz przyjmowanie preparotów wapniowych rozpuszczonych w wodzie.
Zalecany jest napój przygotowany z następujących składników:
½ litra przegotowanej wody
2 łyżki miodu
100 gram wódki
½ grama kwasu askorbinowego
Wypijać szklankę napoju co kilka godzin.
W przypadkach poważnych lekarze stosują andrelaninę, glukonat wapienny, zastrzyki supraroniny, hydrokortyzon.
W przypadku użądlenia w kończynę, unieść ją do góry w celu zmniejszenia obrzęku. Aby zmniejszyć szybkość rozchodzenia jadu w ciele można zrobić opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia.
Położyć się, nie chodzić. Przez kilka godzin nie pozostawać samotnie (na wypadek osłabnięcia).
Użądlenie w język, gardło, usta grozi uduszeniem. Przed otrzymaniem pomocy lekarskiej rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej (ma za zadanie zługowanie jadu z błony śluzowej), zabieg można powtórzyć. Zaleca się ssanie kostek lodu, również połykanie bardzo zimnych napojów.
Przy użądleniu w gałkę oczną, możliwie szybko przepłukać oko, następnie wpuścić kroplę roztworu kortyzonu.
Objawy niepokojące po użądleniu: świąd dłoni, stóp, świąd i łzawienie oczu, kaszel i kichanie, wysypka, osłabienie, trudne oddychanie wymagają szybkiej interwencji lekarza.