Mleczko pszczele wytwarzają młode pszczoły, karmicielki. Służy do karmienia młodych larw pszczelich, trutowych przez pierwsze 3 dni życia, oraz matki, królowej przez cały okres jej życia.
Eliskir młodości, płodności. Znawców przyrody nurtowała myśl. Jak to się dzieje, że z takiego samego zapłodnionego jajeczka po 21 dniach powstaje pszczoła robotnica (samica nie zdolna do zapłodnienia i znoszenia jajeczek), a z innego już po 16 dniach powstaje większa, w pełni rozwinięta samica, zdolna do zapłodnienia i składania jaj.
Więcej. Pszczoła robotnica żyje przeciętnie 30 dni, a matka potrafi żyć 7 lat, rekordowo 10 lat, składając przy tym w okresie płodnym do 2000 jajeczek dziennie.
Odpowiedzią na te zagadki jest mleczko pszczele, pokarm królowej matki. Zawiera ono to "coś", ekstrakt życia. Udało się zanalizować ok. 97% zawartości mleczka, pozostało niezbadane 3%. Wykryto w mleczku 24 aminokwasów, 14 witamin, 19 biopierwiastków, 5 enzymów i inne (np: substancje hormonalne, kwasy organiczne).
Działanie mleczka pszczelego. Mleczko pszczele reguluje przemianę materii, zwiększa żywotność, rozrodczość, apetyt i siły. Regeneruje organizm po przebytych chorobach, operacjach, przydatne w leczeniu anoreksji przywraca apetyt. Zapobiega i wspomaga leczenie osteoporozy, również złamań.
Mleczko pszczele wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwdrożdżakowe. Znalazło więc zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego, krtani, gardła, jamy ustnej, skóry, przewodu pokarmowego, układu moczowego spowodowanych drobnoustrojami.
Mleczko zostało również docenione w leczeniu chorób serca, miażdżycy tętnic, reguluje ciśnienie, sprzyja rehabilitacji po zawałach mięśnia sercowego.