Doktor Apiterapia

Doktor Apiterapia

Ciastka, ciasta, całuski, rogaliki, miodownik, piernik

  1. Całuski. Wymieszać 35 dag mąki z 20 dag miodu. Dodać łyżeczkę cynamony i dwa utłuczone przesiane goździki oraz dwa ubite na sztywno jajka. Zagnieść ciasto, rozwałkować je, powycinać z ciasta kółeczka i ułożyć na blasze. Piec dwie godziny w średnio gorącym piecu. Po wystudzeniu pokryć dowolnym lukrem.
  2. Rogaliki. 15 dag masła utrzeć z 10 dag miodu. Dodać 6 dag rozdrobnionych orzechów włoskich i 25 dag mąki. Zagnieść ciasto, rozwałkować, wykrawać rogaliki. Piec w średnio nagrzanym piecu. Jeszcze gorące posypać cukrem pudrem z wanilią.
  3. Miodownik rosyjski. Wymieszać kilogram miodu z 10 dag cukru i 3-ma łyżkami masła. Mieszaninę mieszając podgrzewać do wrzenia. Zdjąć z ognia, dodać 40 dag mąki, dobrze wyrobić, ochłodzić, dodać 5 jajek, pół łyżeczki sody oczyszczonej, pół łyżeczki zmielonych korzeni. Ciasto rozwałkować do grubości 2 cm. Piec w temperaturze 200°C przez 50 minut.

  4. Ciasta z miodem

  5. Piernik moskiewski. Wymieszać 20 dag miodu z 20 dag pszennej mąki, 20 dag żytniej mąki, czterema jajkami, łyżeczką sody oczyszczone. Wyrobić i rozwałkować na grubość 1 cm i odstawić na dwie godziny. Piec w temperaturze 200 °C przez 40 minut.
  6. Ciastka owsiane. Zmiksować pięć łyżek miodu z ¼ szklanki oleju i ¾ szklanki wody. Dodać cztery szklanki płatków owsianych, jedną szklankę bakalli: rodzynek, sezamu, rozdrobnionyc orzechów, wiórków kokosowych. Przełożyć na nasmarowaną tłuszczem blachę małe porcje ciasta. Uformować ciastka i piec w temperaturze 200°C przez 25 minut.
  7. Ciastka dietetyczne. Wymieszać 35 gram mąki z 15 gramami otrąb pszczennych, 10 gramami miodu, 3 jajami. Ciasto dobrze zagnieść, rozwałkować na grubość ½ cm. Wykrawać ciastka i umieszczać na wysmarowanej tłuszczem blasze. Można posmarować żółtkiem. Wypiekać w temperaturze 180°C przez około 15 minut. Ciastka ułatwiają trawienie, regulują układ pokarmowy.
  8. Miodownik Teresy. Ciasto. Wymieszać i posiekać 4½ szklanki mąki z 15 dag margaryny, szklanką cukru i 2 łyżeczkami sody. Do posiekanego ciasta dodać 3 całe jajka, 5 łyżek mleka, 3 łyżki miodu. Wyrobić ciasto, rozwałkować, podzielić na 3 części. Piec po kolei po około 8 minut.
    Masa. Zagotować 1½szklanki mleka z 1 szklanką cukru i 1 cukrem waniliowym. Do ½ szklanki mleka dodać 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, wymieszać i wlewać powoli na gotujące mleko. Zagotować i ostudzić. Następnie 1 margarynę ucierać z powoli dodawaną wystudzoną masą.
    Upieczone ciasto poprzekładać warstwami z masą. Smacznego.
  9. Kutia wigilijna. 250 gramów łuskanej pszenicy zalać wodą na noc. Po namoczeniu gotować aż zmięknie, odcedzić na sicie. Sparzyć gorącą wodą 200 gramów maku, następnie dwukrotnie przekręcić przez maszynkę.
    Wymieszać pszenicę z makiem, dodać 250 gramów miodu oraz bakalie: rodzynki, sparzone wrzątkiem i obrane ze skórki migdały, orzechy włoskie, daktyle, starta skórka z cytryny (razem około 300 gramów). Dokładnie wymieszać, doprawić wanilią, odstawić na kilka godzin.
  10. Bita śmietana z miodem. Do dobrze ubitej śmietany dodać płynnego miodu i wanilii według smaku.
  11. Rabarbar w miodzie. ¼kg miodu łagodnie zagotować, usunąć pianę. Do wrzącego miodu dodać 1kg obranych ze skórki i pokrojonych na 5cm kawałki łodyg rabarbaru. Po dwóch minutach gotowania odcedzić rabarbar i przełożyć go do ½l słoików. Do słoików dodać po dwa goździki i kilka kawałeczków cynamonowej skórki. Miód ponownie zagotować, usunąć pianę i schłodzić. Następnie zalać nim rabarbar, szczelnie zamknąć. Pasteryzować tak jak inne przetwory owocowe.