Doktor Apiterapia

Doktor Apiterapia

Napoje alkoholowe z miodem, piwo, likier, krupnik, nalewka

  1. Piwo grzane korzenne. Zagrzać jedną butelkę piwa z dwoma łyżkami miodu, dwoma goździkami, odrobiną gałki muszkatołowej. Podawać na gorąco. Rozgrzewa.
  2. Poncz cytrusowy. Do trzech szklanek mocnej herbaty dodać dwie łyżki miodu, szklankę soku pomarańczowego oraz wycisnąć sok z jednej cytryny. Wymieszać, dodać cynamonu do smaku, ochłodzić.
  3. Krupnik. Zagotować szklankę wody z szklanką miodu, odszumować, dodać 6 goździków, szczyptę wanilii, łyżeczkę cynamonu, skórkę z połowy pomarańczy. Kilkakrotnie zagotować. Następnie dodać dwie szklanki spirytusu, wymieszać i podawać na gorąco. Dobrze rozgrzewa.
  4. Miodowe brandy. Rozpuścić w ½ litra wody 2 łyżki miodu. Wlać do shaker´a, dodać kilka kostek lodu, ¼ litra brandy, kilka łyżek śmietanki. Dokładnie wymieszać, wstrząsać.
    Napoje alkoholowe z miodem
  5. Nalewka miodowa z kawą. Zagotować dwie szklanki miodu z jedną szklanką wody, pogotować, zszumować. Zaparzyć w ekspresie do kawy w jednej szklance wody, dwie duże łyżki mielonej, dobrej kawy z dodatkiem rozdrobnionej połówki gałki muszkatołowej i kawałka skórki pomarańczowej. Połączyć syrop z naparem, dodać litr spirytusu, dobrze wymieszać. Przechowywać w gąsiorku 1-2 miesiące, następnie przefiltrować i rozlać do butelek.
  6. Nalewka cytrynowa z miodem. ½kg cytryn dokładnie umyć gorącą wodą. Obrać cienko ze skórki. Do 1 litra spirytusu wlać 1 litr dobrej wody, dodać 7 łyżek miodu, dokładnie wymieszać. Następnie dodać skórkę z obranych cytryn i wycisnąc sok z cytryn, wymieszać. Po 3-4 dniach usunąć skórkę z cytryn. Po 3-4 tygodniach przefiltrować i rozlać do butelek.
  7. Malinowy likier. Zagotować ½ kg miodu z 1½l wody, odszumować. Dodać ¾l spirytusu, 1 litr malinowego soku, dobrze wymieszać. Rozlać do butelek, odstawić na kilka tygodni.
  8. Likier z kwiatu lipowego. Świeżo zebrane lipowe kwiaty ułożyć w dużym słoiku do połowy jego pojemności. Następnie zalać kwiaty czystym spirytusem. Wystawić zamknięty słoik na ciepłe, słoneczne miejsce na dwa tygodnie. Po maceracji nalew zlać i przecedzić. Zagotować 700 gram miodu z 1¼ l wody, odszumować. Do 1 l nalewu dodać 1 l miodowego roztworu, wymieszać. Rozlać i odstawić na kilka tygodni. Likier jest doskonały na przeziębienia i kaszel.