Doktor Apiterapia

Doktor Apiterapia

Napoje z miodem, miodowe kakao, herbata i inne

 1. Napój 1. Zagotować litr wody z skórką otartą z połowy cytryny. Po oziębieniu dodać 4 łyżki miodu oraz sok z 2-ch cytryn.
 2. Napój 2. Odwirować sok z 75 dag marchwi, dodać 3 łyżki miodu, sok z 2-ch cytryn oraz pół litra wody.
 3. Napój 3. Zagotować pół kilograma dostępnych owoców: agrestu, malin, czarnych jagód, jabłek, poziomek, truskawek, porzeczek, rabarbaru z jednym litrem wody. Dodać trzy łyżki miodu.
 4. Napój 4. Zagotować litr mleka, dodać 3 łyżki miodu i cynamon do smaku.
 5. Napoje z miodem
 6. Napój 5. Zmiksować szklankę soku pomidorowego z trzema szklankami jogurtu i 4 łyżkami miodu.
 7. Miodowe kakao. W rondelku wymieszać trzy łyżki miodu z trzema łyżkami kakao, 100 ml wody. Następnie zagotować i gotować przez ok. 5 minut. Odstawić z ognia, dodać łyżeczkę wanilii i wymieszać. Przed użyciem dodawać czekoladową mieszankę do gorącego mleka.
 8. Herbata cytrynowa z miodem. Zalać trzy torebki herbaty czarnej lub zielonej trzema szklankami wrzącej wody. Dodać kawałek kory cynamonu. Parzyć przez 3-5 minut. Oddzielić herbatę, cynamon, dodać szklankę soku z grejpfruta i dwie łyżki miodu.
 9. Orzeźwiający kumys z miodem. Do butelki po szampanie wlać ½-¾ litra mleka krowiego (lepiej koziego), dodać 4-6 łyżek miodu i dwie łyżeczki drożdży. Dobrze wymieszać wstrząsając, zamknąć korkiem i zawiązać drutem.
  Fermentacja mleka w temperaturze pokojowej trwa kilka dni. Po 4-6 dniach orzeźwiający napój gotowy jest do spożycia.
 10. Ocet owocowy z miodem. Zdrowe, umyte jabłka, gruszki lub wydrylowane śliwki przepuścić w całości przez maszynkę do mięsa. Następnie na kilogram miazgi owocowej dajemy litr przegotowanej dobrej wody, trzy łyżki miodu, 2 dag drożdży, jedną kromkę suszonego razowego czarnego chleba.
  Całość wymieszać, przelać do szklanego naczynia przykryć szczelnie płótnem i pozostawić na 10 dni w ciepłym miejscu. W czasie fermentacji od czasu do czasu wymieszać zawartość naczynia.
  Po 10 dniach fermentującą ciecz dokładnie przecedzić. Do każdego litra cieczy dać trzy łyżki miodu i odstawić do zakończenia fermentacji na około 6 tygodni, aż ocet zrobi się jasny i klarowny.
  Po zakończeniu fermentacji gotowy ocet przefiltrować i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.